Tinédzserkor
A serdülőkor általában 10-16 éves kor között kezdődik, és néhány évig tart. Persze különbözőek vagyunk, és igazán nem számít, hogy nálad mikor kezdődik - a tested majd eldönti, hogy számodra mikor érkezett el az idő.
Ha 14 éves korodig még nem tapasztaltál semmilyen serdülőkori változást, vagy ha ugyan el kezdett nőni a melled és a nemi szőrzeted, de 16 éves létedre még nem kezdtél el menstruálni, talán megnyugtató lehet számodra, ha beszélsz erről az orvosoddal.
Íme néhány változás melyen minden tinilány átesik:
Testi növekedés
Ahogy egyre magasabb leszel, a csípőd is szélesedik, a combod és a popsid is nagyobb lesz. (Egy felnőtt nő testén több zsír van, mint egy fiatal lányén.) Ám amíg egészségesen táplálkozol és mozogsz is, nem kell aggódnod a súlyod miatt.
Mellek
A melleid fokozatosan fejlődnek - talán legtöbbször észre sem veszed. Ne izgulj, ha az egyik nagyobb mint a másik. A serdülőkor végére nagyjából ugyanazt a méretet fogják elérni, bár senki sem tökéletesen szimmetrikus.
Izzadság és testszag
Az izzadságmirigyek, melyek többsége a hónaljadon található, elkezdik működésüket. Ezek okozzák az izzadtságot, melynek a következménye lehet a testszag.
Pattanások és zsíros haj
Serdülőkorában csaknem mindenkinek vannak pattanásai az arcán. Ez azért van így, mert a bőrünk eléggé olajossá válik. (Bizonyos mirigyek a bőrben aktívabbá válnak, és olajos anyagot kezdenek el termelni, amit faggyúnak hívunk.) Lehet, hogy a hajad is egész olajos illetve zsíros lesz, és gyakrabban kell mosnod.
Pattanások
Mi a pattanás?
A bőrben a faggyúmirigyek túl sok faggyút választanak ki, amely a pórusokon keresztül nem tud távozni, eldugítja azt, és pattanás alakul ki. Ha ilyenkor a pórusba baktérium kerül, akkor elfertőződik, és begyulladhat.
Miért alakul ki?
A hormonális változás, a szennyezett levegő, a stressz és örökletes tényezők miatt alakulhat ki. A bőrödön pórusok találhatók, amelyek mindenkinél változó méretűek. Egyeseknél túl tágak, nekik zsíros és csillogó a bőrük. Másoknál a túl szűk pórus miatt nem tud távozni a fölösleges faggyú: az ő bőrük gyulladt, pattanásos, a bőrfelszín száraz vagy vízhiányos.
Hormonjáték
A petefészekben és a mellékvesékben termelődő androgén hormon szintje a tinédzserkori hormonváltozás hatására megnő, és fokozott faggyútermelésre ösztönzi a mirigyeket.
Mitesszer:Apró fekete pont a bőr felszínén. Ha nem piros, alapos gőzölés után kinyomható.
Pattanás fehér fejjel: Ha nagyon zavar, akkor egy óvatos nyomással eltávolíthatod. Utána fertőtlenítsd!
Gyulladt pattanás: A pattanás felszínét fertőtlenítsd, és ne nyomkodd tovább.
Mélyen fekvő pattanás: Ez egy nagy, gyulladt gumó, amelyet sose nyomkodj egyedül, inkább gyorsan jelentkezz be a kozmetikusodhoz.
Rengeteg tévhit van a pattanásokról, a kezelésükről, az okokról. Mi most eloszlatjuk!
A pubertáskor „betegsége”
Nem igaz. Valóban a ti korotokban jelennek meg az első pattanások (orvosi nevén akné), mivel ekkor változnak meg hormonális folyamatok a testetekben. De nagyon sok embernek nem tisztul ki a bőre a pubertáskor elmúltával, és felnőttként is szenved a pattanásoktól.
A mogyorótól leszünk pattanásosak
Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy a zsíros ételek, az olajos magvak (mogyoró, dió, napraforgómag) és az édességek okozzák az aknét. Ha így lenne, nagyon sok élvezeti cikkről lemondhatnánk nagyon sokan. Az akné kiváltó oka a hormonokra és a genetikára vezethető vissza. Az viszont igaz, hogy a rendszertelen és egyoldalú táplálkozás nem tesz jót a bőrnek (sem), tehát hozzájárulhat a pattanások kialakulásához. De minden embernek másképp reagál a szervezete az elfogyasztott ételekre, így az olajos, zsíros eledelekre is. Nem mondhatjuk egyértelműen, hogy ezektől pattogzik ki a bőr.
Pattanás gyógyítható
Sajnos nem. Aki hajlamos „aknésodni”, bőrének szerkezete, hormonjai olyanok, az nagy valószínűséggel pattanásos lesz, és úgy is marad. Persze idővel csökkenni fog a kis piros szörnyek száma, de soha nem múlik el, mindig visszatérnek. Nincs módszer a kiirtásukra. Viszont kezelhető és rendben tartható.
A rendszeres tisztálkodás segít
A rendszeres tisztálkodás abban segít, hogy ne legyünk koszosak. A túlzásba vitt arcápolás gyakran csak ront a helyzeten. Ha azt látod, hogy néhány osztálytársad tiszta arcbőrrel jár-kel nap mint nap, pedig semmit nem tesz magával, csak arcot mos, te pedig hiába használsz mindenféle kencét, akkor gondolkozz el. A túlzott ápolás csak kiszárítja az arcbőrt, ami amellett, hogy fájdalmas tud lenni, csúnya is, és nem mutat gyógyult állapotot. Ráadásul ha rossz krémet és tisztálkodószert használsz, még jobban rontasz a helyzeten.
A napozás segít
Segít abban, hogy lebarnulj. Nincsenek bizonyítékok arra nézve, hogy a napsugárzásnak jótékony hatása van a bőrre. Sőt, manapság egyre több káros hatása van. A nap egyre jobban éget, és ha kifekszünk a napra, inkább csak beleégeti a bőrbe a pattanásokat.
A hegek!
Az egyik legnagyobb probléma, hogy a pattanás után hegesedés következik – mint minden sebnél. A végén pedig általában barna foltok maradnak a bőrön. Ez nem valami esztétikus látvány, és állítólag nem lehet ellene tenni semmit. De lehet! Az első tanácsot a legnehezebb megfogadni: ne nyomogasd, ne szedd le a pattanás tetejét, ne piszkáld, ne nyúlkálj hozzá! Arctisztító tonikot, bőrnyugtató krémet kell használni, kézzel nem szabad bántani a pattanásokat. Tudom, hogy nehéz megállni, de ezzel elkerülhető a hegesedés. De ha mégis „hegesedtek”, akkor bőrgyógyászhoz kell fordulni. Ugyanis a bőrgyógyászat már sok segítséget tud nyújtani.
Az akné fertőző
Nem fertőző. Ha az lenne, egyetlen érintéssel átadhatnánk a másiknak, akár az influenzát vagy egy mandulagyulladást. Nem fertőzés okozza, hanem – mint fentebb említettem – hormonális és genetikai elváltozások.
Ha pattanások jelentkeznek a bőrödön, a legjobb, ha hozzáértőhöz fordulsz, és nem próbálkozol házi praktikákkal. Kozmetikusok és bőrgyógyászok tudnak segíteni abban, hogy szép és egészséges maradjon a bőröd.
Valószínűleg nagyon kevés olyan civilizált ember él a Földön, akinek még sohasem volt pattanása. A biológiakönyvekben mindig azt olvastuk, hogy hozzá ne nyúljunk, menjünk kozmetikushoz, bla-bla-bla. Aha. Egy frászt. Senki sem rohangál egy idegesítő kis dudor miatt és dob ki több ezer forintot a szakembernél, így inkább jobbnak láttuk egy bőrgyógyász tippjeit közölni a problémával kapcsolatban.
"Ha azt mondjuk a pácienseknek, hogy ne piszkálják a bőrüket, az a legtöbbjüknél körülbelül semmit sem ér, tehát úgy gondolom, inkább csökkenteni kell a baj mértékét és elmondani, hogyan kell szakszerűen kinyomni a már megjelent pattanásokat. Ugyanezeket tanácsolom a sztároknak is, szóval figyeljetek jól!"-mondja Dr. Jessica Wu dermatológus.
1. Csak az olyan pattanásokhoz nyúlj hozzá, amelyeknek már fehér a tetejük! Amik még nem "érettek", azok túl mélyen vannak ahhoz, hogy te is el tudj bánni velük, ha megpróbálod nyomorgatni őket, csak sebesedés lesz a vége!
2. Langyos vízzel moss kezet és arcot!
3. Fertőtlenítsd a területet (alkohollal például), majd végy egy tiszta tűt, nagyon óvatosan szúrd ki a fehér részt úgy, hogy ne vérezzen!
4. Egy kendővel vagy zsebkendővel takard le az ujjbegyeidet és úgy nyomkodd meg óvatosan, minden oldalról, hogy kijöjjön a genny!
5. Próbáld meg este csinálni az egész procedúrát, mert akkor van ideje regenerálódni a bőrödnek! Hagyd egy kicsit száradni, majd kend be valamilyen gyógyító krémmel vagy gyulladáscsökkentővel (a teafaolajos készítmények nagyon jók erre a célra) és alvás idejére ragaszd le egy kis tapasszal!